Prema današnjem saopštenju Narodne banke Srbije, odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda, na sastanku održanom 22. decembra 2010, pozitivno je ocenio sprovođenje dogovorenog ekonomskog programa Republike Srbije u okviru aktuelnog stend-baj aranžmana.Time je uspešno okončano njegovo šesto razmatranje i omogućeno povlačenje oko 373 miliona evra za jačanje deviznih rezervi. Na osnovu te pozitivne ocene, Srbija će 27. decembra 2010. povući oko 54,5 miliona evra, što je približno 15 posto raspoloživih sredstava šeste tranše.
Prema današnjem saopštenju Narodne banke Srbije, odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda, na sastanku održanom 22. decembra 2010, pozitivno je ocenio sprovođenje dogovorenog ekonomskog programa Republike Srbije u okviru aktuelnog stend-baj aranžmana.
Time je uspešno okončano njegovo šesto razmatranje i omogućeno povlačenje oko 373 miliona evra za jačanje deviznih rezervi.
Na osnovu te pozitivne ocene, Srbija će 27. decembra 2010. povući oko 54,5 miliona evra, što je približno 15 posto raspoloživih sredstava šeste tranše. Povlačenjem šeste tranše ukupna sredstva koja su iz ovog aranžmana do sada iskorišćena iznosiće oko 1,54 milijarde evra. To predstavlja 283 posto kvote Republike Srbije u MMF-u i u granicama je povoljnijih uslova finansiranja ove finansijske organizacije.
Sprovođenje restriktivnije monetarne politike MMF je ocenio odgovarajućim, u skladu sa okvirom ciljane inflacije. Imajući u vidu rizike u pogledu ostvarivanja ciljane stope inflacije, mišljenje MMF-a je da bi trebalo nastaviti s korišćenjem svih raspoloživih instrumenata da bi se ograničila inflatorna očekivanja i inflacija vratila u granice dozvoljenog odstupanja od cilja koji je utvrdila Narodna banka Srbije.
Takođe, pozitivne ocene odnose se i na reforme bankarskog sektora, koji je dobro kapitalizovan, a preporuka MMF-a je da se nastavi praćenje spoljnih rizika. Oporavak i rast privrede zasnovan je na dobrim rezultatima izvoznog sektora, pa je zato MMF naglasio da će ubrzanje strukturnih reformi biti ključno za preusmeravanje srpske privrede na sektor razmenjivih dobara.